logo

Carlotta - the museum database

GSM:190010 :: teater, ansiktsmask, teaterrekvisita

Object description
Ansiktsmask föreställande karaktären Filifjonkan från Muminböckerna. Masken är gjord i limmad kartong och med en hatt i rödmålad skumgummi (polyuretan) som hålls fast med ståltråd.
Inventarienummer
GSM:190010
Typ av förvärv
gåva
Sakord
teater; ansiktsmask; teaterrekvisita
Namn - förvärvat från
Fridell, Lena
Namn - producent
Folkteatern, En trappa ner
Tidpunkt - tillverkning
1985
Beskrivning
Ansiktsmask föreställande karaktären Filifjonkan från Muminböckerna. Masken är gjord i limmad kartong och med en hatt i rödmålad skumgummi (polyuretan) som hålls fast med ståltråd.
Historik
Anasiktsmasken gjordes för att används i föreställningen Vem kan trösta knyttet? på Folkteatern, En trappa ner 1986. Men ansiktsmasken var svår att bära för skådesplearna samtidigt som man spelade teater och användes inte som det var tänkt. Eventuellt var den med på scenen ändå som rekvisita. Lena Fridell var regissör och dramaturg till föreställningen, tillsammans med Birgitta Ulfsson, fick masken efter avslutad föreställning.
Föreställning - kopplad till
Vem ska trösta knyttet, 1986
alt
Utställning - utställd i
Frispel : Scenkonst i förvandling 1960-2000, 2020
alt
Diarienummer
0945/19
Material
skumgummi; ståltråd; kartong
Vecka - veckans föremål
2020-20
Klassifikation GSM
scenkonst
Klassifikation OCM (smal)
Musik- och teaterföreställningar (545)
Bredd (cm)
1; 20
Höjd (cm)
1; 34
Djup (cm)
34
Namn - copyright/upphovsrättsinnehavare
Göteborgs Stadsmuseum
Licens - media
Erkännande
Belongs to Samling
GSM :: Göteborgs Stadsmuseum

Leave a comment

You can comment on the object here. We moderate all comments before publishing.