logo

Carlotta - the museum database

GIM:7501 :: tidsstudiebräda, dokument, klämma, pappersklämma, skrivplatta

Object description
Tidsstudiebräda på metallarm. Inklusive tidsstudieblanketter fastsatta med pappersklämma. För tidsstudier vid varven. Till tidsstudiebrädan finns klocka GIM:7502.
Inventarienummer
GIM:7501
Samlingsnamn
GIM
tidigare id-beteckning
222
Sakord
tidsstudiebräda; dokument; klämma; pappersklämma; skrivplatta
Sakord/keyword - english
time-and-motionstudy board; clipboard
Namn - fotograf
Lidell, Kristin [2021-02-03]
Namn - förvärvat från
Eriksbergs mekaniska verkstad
Tidpunkt - tillverkning
1930-1940
Tidpunkt - förvärv till museet
1988
Beskrivning
Tidsstudiebräda på metallarm. Inklusive tidsstudieblanketter fastsatta med pappersklämma. För tidsstudier vid varven. Till tidsstudiebrädan finns klocka GIM:7502.
Historik
Från Eriksbergs Mek. Verkstad. Till tidsstudiebrädan finns ett tidtagarur GIM:7502. Tidsstudier förekom under alla större industriarbetsplatser från 1930-talet och framåt. Syftet var att effektivisera arbetet genom att studera varje arbetsmoment och försöka optimera dessa för att minska den totala produktionstiden. Mätningen var också avgörande för arbetarnas lön genom det ackord som sattes efter mätningen. På 1950-talet förfinades tidsstudierna genom MTM (Methods-time-measurement – Metid-Tid-Mätning). MTM var ett sätt att optimera tidsåtgången för en bestämd arbetsuppgift genom att bryta ned arbetsuppgiften i nödvändiga optimerade rörelser och bestämma tidsåtgången för varje rörelse. Även då använde tidsstudieingenjören en tidsstudiebräda och ett tidtagarur. Användandet av tidsstudier har haft en mycket stor påverkan på arbetsförhållanden och arbetsvillkor i Sverige, särskilt inom industrin. Tidsstudiebrädan med tidtagarur är en tydlig symbol för det uppstyckade arbetet, enligt löpande band-principen, som har kommit att dominera industriarbetet i hela Sverige under 1900-talet. Det är också en symbol för och den övervakning och kontroll som de anställda utsattes för. Denna bräda är från ett av Göteborgs storvarv, Eriksberg, och har tidigare ingått i varvssamlingen.
Presentationstext
På 1900-talet skulle industrin bli mer effektiv. Tidsstudiemän skickades ut för att följa arbetarna och ta tid på allt de gjorde. [Grejen med Göteborg, 2021]
Presentation text - english
In the 1920s industry had to become more efficient. Time-and-motion men were sent out to observe the workers and time everything they did. [The Thing about Gothenburg, 2021]
Utställning - utställd i
Grejen med Göteborg : 1900-2020, 2021
alt
Utställningsdel - utställd i
Grejen med Göteborg : 1900-2020, 2021 : Östra rummet - Grupp 4
alt
Monter - utställd i
Grejen med Göteborg : 1900-2020, 2021 : Östra rummet - Grupp 4 : Tidsstudiebräda
alt
Tillbehör
pappersklämma och tidsstudieblad
Sammanhör med - objekt
GIM:7502
alt
Materialkategori
metall; papper; textil; trä
Material
järn
Klassifikation GSM
varvsindustri; industrihistoria
Klassifikation OCM (smal)
Arbete och fritid (461); Skeppsbyggeri (396)
Lagringsmedium
Arkiv MAPP 1862 [Lidell 2021]
Webblänk - url
goteborgsstadsmuseum.se
Längd (cm)
31,9
Bredd (cm)
36
Höjd (cm)
49
Föremålsnummer
7501
Namn - copyright/upphovsrättsinnehavare
Göteborgs Stadsmuseum
Licens - media
Erkännande
Belongs to Samling
GIM :: Göteborgs Industrimuseums samlingar

Leave a comment

You can comment on the object here. We moderate all comments before publishing.