logo

Carlotta - the museum database

bild

GhmB:17639 :: fotografi, påsiktsbild, bilder

Object description
Jonas Alströmer-statyn.
Object description

Wijska huset:

Under 1600-talet låg på dagens adress Lilla Torget 1 ett av Göteborgs första stenhus, det Utfallska huset från 1689. Det var ett stort trevåningshus med brant tak, stor portal och fritrappa mot Södra Hamngatan.

I slutet av 1700-talet ägdes det Ut-

fallska huset av grosshandlare Niklas Sahlgren, som grundade Ostindiska kompaniet, och här bodde Gustaf III på sin Eriksgata 1772. Branden 1804 innebar slutet för huset. Tomten låg länge öde.

Först 1853 stod det nuvarande huset färdigt. Det byggdes av kommerserådet Olof Wijk den äldre och ritades ursprungligen av Victor von Gegerfeldt. Adolf Edelsvärd åtog sig uppförandet av huset och gjorde en del detalj-

ändringar, samt utformade interiören.

Det var "det första (i stad liggande) privathuset i Sverige med hörntorn" och efterföljarna i Göteborg är otaliga. Wijks hus innehöll kontor för handelshuset, en paradvåning för represen-

tation och fest, samt bostad för familj och tjänstefolk.

Fastigheten tilhörde familjen Wijk i över 70 år och 1925 såldes det till Brand- och Lifförsäkrings-Aktieblaget Svea, som byggde om det till kontor 1929. Då höjdes taket, portalen flyttades och tornet ändrades.

I bottenvåningen öppnades restaurang Commerce, som på 1970-talet blev Fiskekrogen.

Källa: "100 utmärkta hus i Göteborg".

Inventarienummer
GhmB:17639
Motivord
staty; bostadshus; torg; dag; vinter; exteriör; arkitektur
Typ av förvärv
köp
Sakord
fotografi; påsiktsbild; bilder
Namn - avbildad
Alströmer, Jonas, 1685-1761
alt
Tidpunkt - fotografering
1910 [?]
Tidpunkt - förvärv till museet
1964
Beskrivning
Jonas Alströmer-statyn.; Wijska huset: Under 1600-talet låg på dagens adress Lilla Torget 1 ett av Göteborgs första stenhus, det Utfallska huset från 1689. Det var ett stort trevåningshus med brant tak, stor portal och fritrappa mot Södra Hamngatan. I slutet av 1700-talet ägdes det Ut- fallska huset av grosshandlare Niklas Sahlgren, som grundade Ostindiska kompaniet, och här bodde Gustaf III på sin Eriksgata 1772. Branden 1804 innebar slutet för huset. Tomten låg länge öde. Först 1853 stod det nuvarande huset färdigt. Det byggdes av kommerserådet Olof Wijk den äldre och ritades ursprungligen av Victor von Gegerfeldt. Adolf Edelsvärd åtog sig uppförandet av huset och gjorde en del detalj- ändringar, samt utformade interiören. Det var "det första (i stad liggande) privathuset i Sverige med hörntorn" och efterföljarna i Göteborg är otaliga. Wijks hus innehöll kontor för handelshuset, en paradvåning för represen- tation och fest, samt bostad för familj och tjänstefolk. Fastigheten tilhörde familjen Wijk i över 70 år och 1925 såldes det till Brand- och Lifförsäkrings-Aktieblaget Svea, som byggde om det till kontor 1929. Då höjdes taket, portalen flyttades och tornet ändrades. I bottenvåningen öppnades restaurang Commerce, som på 1970-talet blev Fiskekrogen. Källa: "100 utmärkta hus i Göteborg".
Sammanhör med
Neg. ur Olga Rinmans samling
Orientering
liggande
Materialkategori
papper
Land - avbildat
Sverige
Stad - avbildad
Göteborg
Stadsdel - avbildad
Inom Vallgraven
Gata/adress - avbildad
Lilla Torget
Plats - avbildad
Lilla Torget
Byggnad - avbildad
Wijkska huset
Klassifikation OCM (smal)
Arkitektur (341); Bebyggelsemönster (361); Bostäder (342); Hjälpmedel för minnet (211)
Filformat
jpg; tif
Lagringsmedium
Arkiv CD 27 mapp L
Bredd (cm)
16,6
Höjd (cm)
10,9
Föremålsnummer
GhmB:17639
Arkivbestånd - ingår i
Topografiska arkivet
Namn - copyright/upphovsrättsinnehavare
Upphovsrätt utslocknad
Licens - media
Public Domain Mark
Belongs to Samling
GhmB :: Göteborgs Historiska Museums bildsamling

Leave a comment

You can comment on the object here. We moderate all comments before publishing.