logo

Carlotta - the museum database

GM:31787 :: äggkarott, serveringskärl, ägghöna

Object description
Rund karott av flintgods, formpressad el gjuten. Underdelen mönstrad, korgflätning i relief. Grönglaserad in och utvändigt. Locket har tre kyckligar och som håller på att kläckas. En kyckling helt ute ur ägget. Dessutom äggskalsdelar på halm och sädesax. I friplastiskt utförande. Glasyr i gult brunt och grönt. #På skålens undersida stämplat "984".
Object description
Äggkarott för påskbordet. Använd av familjen Asklund.
Inventarienummer
GM:31787
Typ av förvärv
gåva
Sakord
äggkarott; serveringskärl; ägghöna
Namn - fotograf
Ilvemo, Barbro
Namn - användning
Asklund, Erik [Trolig]
Namn - förvärvat från
Asklund, Filip, 1888-1986
Namn - ägare
Asklund, Erik [Trolig]
Tidpunkt - tillverkning
1900-talet [början]
Tidpunkt - förvärv till museet
1975
Signering, påskrift, stämpling
984
Beskrivning
Rund karott av flintgods, formpressad el gjuten. Underdelen mönstrad, korgflätning i relief. Grönglaserad in och utvändigt. Locket har tre kyckligar och som håller på att kläckas. En kyckling helt ute ur ägget. Dessutom äggskalsdelar på halm och sädesax. I friplastiskt utförande. Glasyr i gult brunt och grönt. #På skålens undersida stämplat "984".; Äggkarott för påskbordet. Använd av familjen Asklund.
Historik
Till påskbord. Från bageriidkare Erik Asklunds familj, givarens föräldrahem. Givaren född ca 1895. GM 31 784-GM 31 803 "deponerad" till museilägenhet på Bergsg. 19 Göteborg
Samtidiga förvärv
GM:31784-31803
Material
fajans
Land - användning
Sverige [Trolig]
Land - förvärvat från
Sverige
Socken - användning
Göteborg
Stad - användning
Göteborg [Trolig]
Stad - förvärvat från
Göteborg
By - användning
Haga
Klassifikation OCM (smal)
Keramik- och glastillverkning (323); Religiösa högtider och gudstjänster (796); Servering och förtäring (264)
Teknik
relief; glasering
Höjd (cm)
15,5
Diameter (cm)
17
Vikt
900 gram
Personnamn - titel
familjen
Namn - copyright/upphovsrättsinnehavare
Göteborgs Stadsmuseum
Licens - media
Erkännande
Belongs to Samling
GM :: Göteborgs Museums samlingar

Leave a comment

You can comment on the object here. We moderate all comments before publishing.