logo

Carlotta - the museum database

Siomon und Halbig :: organisation

Object description
tysk tillverkare av lekdockor känd för sin så kallad karaktärsdockor från tidigt 1900tal, vilka hade ett jämfört med tidigare dockor mera barnlikt utseende
Visat namn
Siomon und Halbig
Sakord
organisation
Sakord/keyword - english
organization
Tidpunkt - död
1894 [Simon Halbig]; 1926 [Carl Halbig]
Tidpunkt - verksamhetsstart
1969
Beskrivning
tysk tillverkare av lekdockor känd för sin så kallad karaktärsdockor från tidigt 1900tal, vilka hade ett jämfört med tidigare dockor mera barnlikt utseende
Historik

1869 startade Wilhelm Simon och Carl Halbig sin porslinsfabrik i staden Gräfenhain, men sina 1000 till 1500 invånare i vilken de flesta kom att jobba i fabriken.

Carl Halbig var engagerad i ungdomarna och inrättade köksskola, betalade för maten i skolorna. På vintrarna kunde de åka skridsko. Han ornade även så att staden fick gatljus.

År 1879 registrerade de in sina första dockhuvud. De första huvudena märktes framtill på halsplattan och de tillverkades även med modellerat hår.

DEP registrerade de in 1887. Simon & Halbig fick många patent på sina dockor, de första var 1890 med en sorts blundögon som reglerades på huvudets baksida med snören.

De tillverkade huvuden till bl.a Jumeau och Heinrich Hantverk. Senare även till Kämmer och Reinhart. Därför kan vi se dubbla märkningar på deras huvuden.

Simon och Halbig tillverkade inte enbart porslinshuvuden utan även celluloid och massahuvuden.

Simon Halbig dog 1894 och sönerna tog över firman. Firman fortgick till ca 1925. Carl Halbig dog 1926.

Land - verksamhet
Tyskland
Stad - verksamhet
Gräfenhain

Leave a comment

You can comment on the object here. We moderate all comments before publishing.