logo

Carlotta - the museum database

GTM:95 :: scenmodell, scenografi, interiör

Object description
Rum med stor öppning i mitten, väggen till vänster har rödmönstrad tapet, öppen spis, bruna paneler, högra väggen är brunröd och har fönster i nisch, blårosa matta på golvet, rummet bakom öppningen i mitten har schackmönstrat golv i grått och brunt, till vänsater en svängd trappa med räcke till höger en brun dörr med solfjäderformad dekor över, fondväggen är svart med grått väggfält.
Object description
millimeterpapper limmat på grundplatta i masonit, dek delar av kartong är limmade ovanpå med hjälp av träklossar som stöd.
Inventarienummer
GTM:95
Typ av förvärv
gåva
Sakord
scenmodell; scenografi; interiör
Titel - verkets
Hemkomsten; The homecoming [orig. tit.]
Namn - fotograf
Andersson, Isabel
Namn - tillverkning
Afzelius-Wärnlöf, Birgit, 1899-1995
Namn - producent
Göteborgs stadsteater
alt
Tidpunkt - fotografering
2000-05-10
Tidpunkt - premiär
1965-10-23
Signering, påskrift, stämpling
måttangivelser samt anteckningar på baksidan med blyerts.
Beskrivning
Rum med stor öppning i mitten, väggen till vänster har rödmönstrad tapet, öppen spis, bruna paneler, högra väggen är brunröd och har fönster i nisch, blårosa matta på golvet, rummet bakom öppningen i mitten har schackmönstrat golv i grått och brunt, till vänsater en svängd trappa med räcke till höger en brun dörr med solfjäderformad dekor över, fondväggen är svart med grått väggfält.; millimeterpapper limmat på grundplatta i masonit, dek delar av kartong är limmade ovanpå med hjälp av träklossar som stöd.
Förvärvsomständigheter - till museet
gåva från teatern
Materialkategori
papper [kartong]; trä
Material
masonit
Scen/spelplats
Studion
Klassifikation GSM
scenkonst
Klassifikation OCM (smal)
Drama (536)
Teknik
akvarell; klippa, klistra; utskuret trä; gouache
Bredd (cm)
50,5
Höjd (cm)
19
Djup (cm)
36
Licens - media
In Copyright
Namn - copyright/upphovsrättsinnehavare
Afzelius-Wärnlöf, Birgit, 1899-1995
Belongs to Samling
GTM :: Göteborgs Teatermuseum

Leave a comment

You can comment on the object here. We moderate all comments before publishing.